Jakie książki o fotografii zmieniły moje życie

Kiedy zaczynałam temat fotografii, jedyną książkę jaką posiadałam była instrukcja obsługi aparatu. Teraz nadal jest w moim spisie głównych ksiąg, bo od niej wszystko się zaczyna. Ale jakie książki o fotografii obudziły we mnie mą twórczość? O tym poniżej. 

Na początek chcę Wam wyjaśnić ten fajny nagłówek, który wpadł mi do głowy po długich przemyśleniach na temat tego wpisu. Postanowiłam, że może być bardziej chwytliwy, ale i też .. nie ściemniam wcale – jest prawdziwy. Te wszystkie książki zmieniły moje życie – włącznie z instrukcją obsługi na czele. Każda ta jedna książka to kolejny krok do nowej wiedzy, która przede mną stała i którą nadal staram się mocno pielęgnować. Kto wie, może dzięki mojej liście uda Wam się znaleźć kilka ciekawych pozycji dla siebie? Zapraszam!

 

1. INSTRUKCJA OBSŁUGI APARATU

Jak już wspomniałam, może to wyda się całkiem dziwne, ale instrukcja obsługi dla fotografa to trochę jak "Biblia" dla praktykującego katolika. Musisz ją znać bardzo dobrze, aby wiedzieć co i jak. Od tego zaczęłam i wyszło mi to raczej na dobre. Przestudiowałam ją kilka razy, a i tak chętnie po nią sięgam w celu sprawdzenia jakiś wątpliwości. To No. 1 początki początków ever!

instrukcja obsługi aparatu D7100

 

2. RADOŚĆ FOTOGRAFOWANIA NIKONA

Książkę tę dostałam w prezencie 😉 Przyznam, że jeszcze całej nie przerobiłam, ale i tak wywiera na mnie wrażenie pod względem prostoty napisania. Wszystkie zagadnienia i nurtujące pytania są wyjaśnione dość klarownie. Jest kilka słów o historii fotografii (oczywiście głównie tej Nikonowskiej), jest trochę o obrazie, trochę o świetle, o praktyce fotografowania oraz o obróbce.  Jeśli posiadasz aparat Nikona – dowiesz się też jakie firma posiada obiektywy, do czego Ci posłużą i czy się nadadzą do konkretnych stylów fotografowania. Dla mnie na plus! Choć jeszcze mnie czeka jej dokładniejsze przestudiowanie. 

jakie książki o fotografii?

 

3. SEKRETY MISTRZA FOTOGRAFII CYFROWEJ 200 UJĘĆ SCOTTA KELBY`EGO

Wiem, że jest wielu przeciwników Scotta Kelby`ego. Sory ale ja się niestety do nich nie zaliczam. Uważam, że Scott pisze bardzo praktyczne porady, choć czasem schodzi z tematu i pisze całkiem bezsensu (wprost droczy się z czytającym). Cała książka mogłaby wtedy stanowić soczysty poradnik na temat tego jak konkretnie fotografować i zajęłaby pewnie połowę stron. Do rzeczy. Scott ma specyficzne poczucie humoru, ale i porządną wiedzę, której nie szczędzi w swoich książkach! Przeczytałam jeszcze kilka jego innych pozycji, których w mej biblioteczce nie posiadam (ale zawsze można pożyczyć nie?).

 

4. PRACUJĄC NAD KADREM w cyfrowej ciemni DAVIDA duCHEMINA

Muszę przyznać, że tę książkę pochłonęłam bardzo szybko. Równie szybko doczytałam się kilku opinii, że to jedna ze słabszych wydań tego autora. Posiada on w swej biblioteczce jeszcze dwie: W KADRZE oraz POZA KADREM. Nie oceniam tych drugich, bo nie czytałam, ale są podobno dużo lepsze niż ta, którą wskazuję ja. Z tej książki dowiesz się głównie na temat różnych technik obróbki, ale tylko na podstawie programu do obróbki zdjęć –  LIGHTROOM. Ja korzystam z takiego wyłącznie. Dowiedziałam się kilka nowości, ale szału to też nie było – można powiedzieć.

książki o fotografii

 

5. SEKRETY CYFROWEJ CIEMNI SCOTTA KELBY`EGO – EDYCJA I OBRÓBKA W LIGHTROOM 3

Kolejna pozycja mistrzowskiego Scotta, która powinna się znaleźć u boku każdego kto zaczyna i łączy swoją przyszłość z programem Lightroom. Mamy tu zarówno podstawy – zaczynając od zaimportowania, po obróbkę, eksport i druk, jak i bardzo rozszerzone zagadnienia, trujące Ci głowę  i nie chcące odpuścić. Scott ma na wszystko proste odpowiedzi. Wyniosłam z niej bardzo wiele! I na pewno jeszcze do niej zajrzę! Nie raz!

książki o fotografii warte uwagi

 

 6. MAMARAZZI – FOTOGRAFOWANIE DZIECI STACY WASMUTH

Mistrz i mój guru. Książka książek w mym spisie. Jakoże uwielbiam, kocham i ubóstwiam fotografować dzieci, zwłaszcza moją Groszkę, to stąd czerpę wiele inpiracji i pomysłów. Przeczytałam ją od deski do deski i nie omieszkam się tego powtórzyć! Są tu wpsaniałe kadry i super podpowiedzi, zwłaszcza dla tych początkujących w fotografii dziecięcej. Dla wszystkich fotografujących mam, czyli dla mamarazzi! Bardzo gorąco polecam!

jakie książki o fotografii zmieniły moje życie?

 

PRZYDATNE INFO: 

Tutaj zamieszczam Wam link do fajnej księgarni, gdzie zawsze macie zamieszcznoy fragment książki i spis treści. Praktycznie każda z podanych pozycji (oprócz instrukcji) powinna się tu znajdować. Tymczasem link do mego ulubieńca i jego bibliografii Scott Kelby!

 

Jeśli się Wam podobało, będzie mi bardzo miło, gdy polajkujecie lub po ludzku skomentujecie – to najlepsza zapłata za to co robię dla Was!

One thought on “Jakie książki o fotografii zmieniły moje życie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *