Fotografia nocą – 5 kroków do udanych zdjęć

Jeśli chcesz poznać techniki, w jaki sposób zrobić nocne zdjęcia miasta i czym charakteryzuje się fotografia nocna, to mam dla Ciebie kilka wskazówek! Mam nadzieję, że wśród moich czytelników są osoby, którym przyda się tych kilka punkcików.

W tej kwestii zaczęłam się rozglądać, gdy.. wieczorem wyszłam na balkon. Spojrzałam w stronę centrum Warszawy, te światła, kolory nocą, są naprawdę magiczne. Postanowiłam spróbować to złapać. Od czego więc zaczęłam i na czym skończyłam ten eksperyment? Zobaczcie sami.

Jaki sprzęt użyłam?

Jak narazie i dotychczas używam lustrzanki -Nikon D7100, zdjęcia wykonane z użyciem obiektywu Sigma 18-35mm f/1.8. Taki sprzęt posiadam i takiego użyłam. Nie ma się co przejmować, bez względu na rodzaj Twojego sprzętu, praktycznie przy każdym uda Ci się osiągnąć podobny efekt do mojego, może nawet lepszy? 🙂

Czym dla mnie charakteryzuje się fotografia nocna?

To co urzeka mnie we wszystkich galeriach zdjęć nocnych to ruch! Wtedy zdjęcie wydaje się dynamiczne i niecodzienne. Często, a w sumie zawsze podstawą dobrego zdjęcia jest .. ostre zdjęcie  dokładając ruch, mamy doskonałą mieszankę, którą można dość łatwo uzyskać. Trzeba tylko chwilkę przysiąść i zaplanować co i jak. Osobiście zaczęłam od przeczytania kilku poradników. Teraz napiszę Wam, jak ja do tego podeszłam w kilku krokach.

fotografia nocna

KROK 1. STATYW – bez tego wspaniałego urządzenia raczej nie wyjdzie Ci zamierzony efekt, przynajmniej ten o którym piszę akurat w tym poście. Dzięki użyciu statywu będziesz mieć pewność, że zdjęcie nie jest poruszone. To wtedy możesz bawić się długimi czasami i uzyskać ciekawe efekty ruchu jadących aut czy pociągów.

Jeśli nie posiadasz statywu, Twoim przyjacielem zostanie murek lub barierka od mostu, każda konstrukcja, która pozwoli postawić nieruchomo aparat.

Nie mając do dyspozycji ani statywu, ani przydrożnego murka pozostaje Ci ostatnia z opcji. Wysokie ISO. Wieczorem, idąc miastem na spacer z mężem, czy żoną nie zawsze dasz radę nosić dodatkowy bagaż. Co prawda nie dasz rady złapać długich smug aut, ale nocne światełka restauracji, kolorowe budynki czy konstrukcje powinny się załapać. W przypadku dodatkowo jasnego obiektywu np. ze światłem 1.8 możesz zyskać równie interesujące zdjęcie, jak np. to poniżej.

jak zrobić nocne zdjęcia?

Zdjęcie wykonane przy obiektywie ze światłem 1.8, ISO 6400

KROK 2. CZAS NAŚWIETLANIA – większość zdjęć wykonywałam przy bardzo podobnych ustawieniach: ISO 100 (obowiązkowo), f/8-16, czasy od 1s w górę. Muszę przyznać, że sporo eksperymentowałam z czasem. Raz wybierałam 1s, raz 5s, a przy zdjęciach jadących aut nawet 30s. Niestety nie ma jednej gotowej zasady. To metoda prób i błędów.

most gdański

most gdański nocą

KROK 3. CIEKAWY EFEKT! Kontynuując krok 2 ekperymentuj! Znajdź miejsca, w których ewidentnie złapiesz samochody, rowerzystów lub po prostu przechodniów. Do długich czasów naświetlania, statyw jest już niezbędny.

długi czas naświetlania

długi czas naświetlania

długi czas naświetlania

długi czas naświetlania

KROK 4.  Spróbuj uzyskać ciekawą perspektywę miasta. Ja wykorzystałam Most Gdański i odbijające się światła w Wiśle. Przy okazji, jeśli chcesz złapać tzw. "gwiazdki" z latarni na zdjęciach, użyj wysokiej przysłony, np. f/8, f/11, f/16, f/22. Czasami przy odpowiednich ustawieniach da się już je złapać przy f/4 (mi się tak przytrafiło).

Warszawa nocą

KROK 5. Zrób coś kreatywnego i baw się dobrze! W celu wykonania własnego autorskiego rysunku na zdjęciu, będziesz potrzebować statywu, latarki (wystarczy ta w telefonie) oraz dłuższy czas naświetlania np. 2s. Razem z mą pomocą (dziękuję Wiolu;), udało nam się złapać serducho. Reszta to już tylko Twoja wyobraźnia.

zabawa światłem

zabawa światłem

 

zabawa światłem

psst.. ta biała smuga to nie rysunek mojej Groszki na zdjęciu, to lecący samolot i czas naświetlania 30s.

zabawa światłem

Jeśli się podobało/przydało, skomentujcie, polajkujcie! Macie coś do dodania? Piszcie śmiało!

1

Notes:

  1. Opracowanie własne: zdjęcia, materiały; Angelika Piątek Fotograf Warszawa Piotrków

One thought on “Fotografia nocą – 5 kroków do udanych zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *