Jak fotografować wschód słońca? – Gdynia

Wakacje spędzaliśmy nad morzem. A tam wiele okazji do nowych wyzwań fotograficznych, w tym wschody i zachody. W Gdyni nie spotkasz zachodzącego słońca nad morzem. Ale wschód – owszem. Tak więc, jak zrobić zdjęcia wschodu słońca? Dowiecie się właśnie w tym wpisie.

NARESZCIE POWRÓCIŁAM!

Chwilę mnie tu nie było, ale teraz wracam ze zdwojoną siłą. Przede mną jeszcze wiele pracy, ale spokojnie – damy radę!

Wakacje w tym roku spędziliśmy w Trójmieście, a dokładnie w mieście GDYNIA. Wyjeżdzając postanowiłam sfotografować wszystkie najciekawsze miejsca, począwszy od miejsc polecanych, po te które odkryliśmy sami (razem z Groszką i Panem Tatą). Mam więc masę miejsc, ale naprawdę masę – tych godnych polecenia i zobaczenia (sprawdzonych przeze mnie osobiście).

W przeciągu najbliższego, lecz bliżej nieokreślonego czasu – postaram się zamieścić wszystko to, co udało mi się zatrzymać w czasie. Opowiem Wam pewną niekrótką historię, którą przeżyłam w ciągu tych wspaniałych dwóch tygodni. Historia ta będzie się składać z kilku wpisów, jeden po drugim i rozpocznie się właśnie tym, zaczynając od samego początku!

Takim sposobem przechodzimy do cz. 1!

 

#1 WSCHÓD SŁOŃCA – ORŁOWO

Przygodę rozpoczynam od początku dnia, czyli wschodu, który udało mi się zobaczyć w Orłowie. Był wspaniały! Dla mnie to wielkie przeżycie, bo:

wstałam bardzo wcześnie rano (godz. 4.00), wstał ze mną nawet Pan Tata, dojechaliśmy razem w zachwycające oczy miejsce, zrobiłam pierwsze próby ze statywem i udało mi się zatrzymać piękne kadry! Nic dodać, nic ująć!

ciekawy wschód słońca

Jak zrobić zdjęcia wschodu słońca? 

Jednego gotowego przepisu nie mam. Ale napiszę, jak zrobiłam to ja i na co zwracałam uwagę 😉 Może i Wam się uda, jeszcze trochę ciepłych dni w zanadrzu zostało.

1. Wyjdź odpowiednio wcześnie, aby wschód Ci nie uciekł 😉 Warto zrobić kilka zdjęć jeszcze przed wyjściem słońca zza horyzontu. Niebo wygląda równie ciekawie i ma bajkowe kolory. W mym przypadku zabrakło mi chmur, ale.. na to już nie masz wpływu, oprócz wypatrywania idealnej pogody w.. pogodzie.

2. Jeśli spełnisz punkt pierwszy, uda Ci się znaleźć dobre miejsce do dobrego kadru. Musisz mieć czas na znalezienie odpowiedniego miejsca i dobrania dobrych ustawień. 

Gdynia Orłowo

3.  Ustawienia aparatu. Są kluczowe. Ja osobiście przestawiłam aparat na M (manual). Więszość zdjęć powstała przy ISO 100, f/8-11, czas 1/30 s. Posiadałam przy sobie obiektyw Sigma 18-35mm. Jak macie podpowiedzi do innych dobrych ustawień wstępnych, dajcie znać!

wschód słońca Orłowo

4. Znajdź pierwszy plan zdjęcia, aby wschód był najlepszym zakończeniem, a nie wschodem samym w sobie. Takie zdjęcie bardziej przykuje uwagę, zwłaszcza w takiej sytuacji którą miałam ja. Zero chmur, które są bardzo ważne przy wschodzie! To one czynią go najczęściej magicznym. Niestety wszystkie dni upału bez kawałka chmury, dały trochę inny efekt.

wschód słońca

5. Łap w kadr wszystko co ciekawe Twoim okiem i baw się dobrze! To będą piękne wspomnienia po powrocie z wakacji 🙂 

*widok morza z linii ziemi

kamienie w morzu

wschód słońca nad morzem

jak zrobić zdjęcie wschodu słońca

* widok morza z wysokości – Klif Orłowski

jak zrobić zdjęcie wschodu słońca

jak zrobić zdjęcie wschodu słońca

*Gdynia Orłowo tuż po wschodzie słońca 

Gdynia Orłowo

Gdynia Orłowo

 

łódki nad morzem

Jeśli się podobało lub/i przydało, skomentujcie lub polajkujcie! Może macie coś do dodania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *