Co potrafi roczne dziecko

Roczek Groszki był już jakiś czas temu, teraz ma już 15 miesięcy i mimo tego, że to żadna okrągła rocznica nie jest, postanowiłam że to dobry czas na nowy etap bloga. Etap będzie polegał na pisaniu o nowych umiejętnościach Groszki. Na temat tego co już umie, jak się rozwija, co idzie lepiej a co gorzej. Wiem. Powinnam zacząć to robić od początku, ale.. tyle było innych pomysłów.

W wieku 15 miesięcy Groszka potrafi:

♥ chodzić, a czasem wręcz biegać

hasać w pełni zaczęła zaraz po swoich pierwszych urodzinach – pamiętam jak w dniu urodzin, do zdmuchiwania tortu musieliśmy ją jeszcze trzymać za rączki – bo sama nie dałaby rady, a kilka dni później zaczęło się od puszczania się co raz dalej i dalej od stołu, a potem już poszło! w chwili obecnej czasem ją musze gonić po parku, na szczęście jeszcze szybsza ode mnie nie jest! Ha!

♥ przybijać piątki i żółwiki

♥ mówić po groszkowemu

Naduśka od początku nie miała problemów z mówieniem MAMA, czy TATA. Zdzwiwiłam się jak sybko zaczęła mówić DZIA-DZIA – na dziadka ofkors, gdyby ktoś nie zajarzył. Do nowej kolekcji zaliczamy najpopularniejsze "słowa" (nie wiem czy słowo "słowa" pasuje w tym przypadku):

PU – piciu, – TE – ciastko, – KE – syrop, – DZIII – inne dzieci, – PUK PUK – drzwi (dodatkowo pukając).

No cóż, grunt to rozumieć się bez słów! hę? Otóż myślę, że każda mama rozumie swoje dziecko bez względu na to ile mówi i czy w ogóle już mówi 😉 Co jeszcze potrafi roczne dziecko?

♥ naśladować zwierzątka

MUUUUU – na krowę, – MAAUU – na kotka, – Uu Uu Uu – na małpkę (dodatkową atrakcją jest bicie rączkami w klatkę piersiową – no nie wiecie o co chodzi? to goryl!!!), – KUM KUM – na żabkę, – KA KA – na kaczkę, – KO KO – na kurę i jeszcze kilka innych  😀

♥ oglądać wszystkie możliwe książeczki (wraz z gazetami – oczytana nie?) oraz wskazywać wszystko o co się człowiek spyta 

Pytasz Groszkę, gdzie jest ptaszek. Grosia pokazuje i odpowiada: Tuuuuuu. Pytasz gdzie jest konik, Grosia pokazuje i odpowiada: Tuuuuuu. Jeśli pytasz Grosię gdzie jest wiewiórka (a nie wie jeszcze gdzie jest albo.. jak wygląda) – pokaże na biedronkę i też odpowie: Tuuuuu. Ważne żeby radzić sobie w każdej sytuacji. Do odważnych świat należy!

I na temat ostatnich dwóch punktów! Muszę przyznać, że w dużej mierze pomaga nam "Księga Dźwięków", którą Groszka wręcz ubóstwia. Codziennie ją ogląda, chwali się co to ona już z tej książeczki nie potrafi 😉 Są tam obrazki, zwierzęta/przedmioty wraz z dźwiękami jakie wydają. Obecnie książka jest tak często używana, że już doczekała się bycia w trzech częściach. Jedynym minusem jaki można tu znaleźć jest waga książki i moim zdaniem jak dla takiego malucha, trochę za ciężka (ale Groszka sobie radzi – podzieliła książkę na trzy i jest dużo lżej 🙂 – mądre dziecko).

♥ bić brawo!

♥ tańczyć i śpiewać sobie samemu kołysankę AAaa AAaa, gdy chce się Jej spać

♥ dzwonić przez przypadek do różnych osób zwłaszcza do dziadka

♥ samemu jeść 

Z tym stwierdzeniem to chyba trochę przesadziłam. "Samemu" mam na myśli – zjeść kawałek pokrojonej kanapki lub kawałek pokrojonych owoców z talerzyka. Do każdej takiej zabawy należy dorzucić brudną podłogę, szynkę po jednej stronie stolika, poobgryzane kawałki owoców pod krzesełkiem i dodatkowe sprzątanie zawsze w pakiecie.

♥ pokazywać własne zdanie

Gdy jej się tylko coś nie spodoba, zaraz płacze i pokazuje że coś poszło nie po jej myśli. I tutaj zaczyna się rola matki! Trzeba wykazywać cierpliwość i opanowanie. Nie zawsze jestem w tym dobra, ale uczyć się trzeba. Pamiętaj MAMO! Nie poddawaj się!

 ♥ naśladować mamę

Kiedy mama zakłada buty na spacer, Grosia sama próbuje założyć swoje. Nie zawsze to wychodzi, ale próbuje. Gdy np. mama gotuje obiad i miesza zupę, Grosia bierze swoją drewnianą łychę i miesza w plastikowej miseczce. Ostatecznie gdy mama pije kawę, Groszka bierze swój "sprzęt" filiżankowy i również robi sobie niby.. kawkę – pije razem z mamą!

Tak z grubsza, to główne umiejętności Grosi na teraz. Jak coś mi się przypomni to dopiszę, albo.. zrobię kolejny wpis 😉 Dajcie znać jak u Was? Co jeszcze umieją Wasze pociechy w danym etapie?

księga dźwięków

księga dźwięków

księga dźwięków

co potrafi roczne dziecko   roczne dziecko

księga dźwięków

księga dźwięków

księga dźwięków

 

umiejętności rocznego dziecka

  księga dźwięków

uśmiechnięta dziewczynka

GROSZKA&MODA:

– Bodziak – Reserved Kids,

– Spódniczka – second hand 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *