21 miesięczne dziecko – pamiętnik matki

Całkiem niebawem Groszka będzie mieć dwa latka. Czas pędzi nieubłaganie, a ja zastanawiam się jak szybko przecieka mi między palcami. Też tak macie? To już 21 pięknych miesięcy za nami!

21 miesięczne dziecko

ZDOLNOŚCI GROSZKI – 21 MIESIĘCZNE DZIECKO

Do dwóch latek Groszce brakuje jeszcze kilka miesięcy, ale w chwili obecnej potrafi już ładnie mówić! Jeszcze nie każde słowo, ale mama zawsze swe zrozumie. Jest na etapie ciągłego powtarzania, zwłaszcza końcówek zdań. Jestem z niej taka dumna, że musiałam o tym napisać, a przy okazji będę mieć dowód na to, że ten etap zaczyna się właśnie teraz i trwa już jakiś niedługi czas!

pamiętnik mamy

Dzięki w chwili obecnej ulubionej bajce Masha i Niedźwiedź – nauczyła się wyraźnie śpiewać tekst "słonko świeci", a dzięki wspaniałej mamie śpiewającej na dobranoc wciąż tę samą nutkę (bo tylko o tą prosi Groszka) nauczyła się śpiewać "aaaaa kotki dwa".

Dzięki dziadkowi Przemkowi i babci Ani zaczęła pokazywać ile ma latek i nawet czasem zdarza jej się to nawet wymówić! A więc pytasz Groszkę: ile Grosia ma latek?, Grosia odpowiada: "dwa" i pokazuje pięć palcy 🙂 Zdolna bestia.

pamiętnik mamy

Tata Uki nauczył ją mówić "tatuś UKI", a mama nieudolnie błaga o wymawianie słowa "mamuś" – na przekór mej kochanej mamusi, która mnie zawsze tłamsi żebym się tak do niej zwracała. I powróciło – teraz naśladuję moją mamę i chcę aby me dziecko też się tak ładnie do mnie zwracało! Maszci los! Staję się jak moja mama OLABOGA!

umiejętności dziecka w poszczególnych miesiącach życia

Kiedy pokazuje jej wciąż ulubioną książkę o zwierzątkach – potrafi nazwać naprawdę pokaźną ich część oraz je nazwać, łącznie z nazwami typu "kangur", "hipopotam", "lama", czy "gepart". Ale tę zasługę po cichu przypisuję sobie, bo tą książkę to chyba już przewertowałyśmy ze sto razy. Koniec końców zostanie mi chyba jakimś specjalistą od spraw zwierzęcych 😛

Ma totalną fazę na punkcie JAJKA NIESPODZIANKI – to niestety tragiczna wiadomość. Nauczyła się mówić do taty: "Tata włącz jajo" i tata ciągle jajo na YT włącza (znacie tą tragiczną "bajkę" o otwieraniu kinder niespodzianki? – masakra! jak jej to nie przejdzie mój mózg się chyba wylasuje). Wycwaniła się skubaniec mały i teraz kiedy idę tylko do sklepu, jest "kup jajo". Tych słów to nie mam pojęcia skąd się nauczyła ? :/

dziecko 21 miesięcy

PODSUMOWUJĄC nasze 21 miesięcy, myślę że Groszka rozwija się całkiem szybko, poza małymi szczegółami (żart że są małe), że nie chce siadać na tym nieszczęsnym nocniku, nadal nie mogę jej obciąć paznokci – jak to było w zwyczaju TU i mam dodatkowy problem przeobrażenia się Grosi w NIEJADKA. To naprawdę duży problem! A u Was jak? Są tu jakieś mamy z podobnie miesięcznymi stażami?

GROSZKA&MODA: – płaszczyk – NEXT, – rajstopki – Reserved Kids, – buciki – H&M, – szal – ciuch 😉


Dajcie znać czy Wam się spodobało? Wasze zdanie jest dla mnie naprawdę ważne !


Dzieki ze tu jestes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *